Oczopląs to mimowolne rytmiczne ruchy wahadłowe oczu. Najczęstszą postacią oczopląsu u dzieci jest oczo-pląs wahadłowy i skaczący. Oczopląs wahadłowy to ruch gałek ocznych tam i z powrotem o jednakowej szybkości w każdym kierunku.

Dr n. med. Ewa Oleszcczyńska-Prost   "ZEZ":  RODZ. IX/6   OCZOPLĄS.  POBIERZ PLIK.pdf 

Oczopląs (nystagmus) to rytmiczne, mimowolne, wahadłowe drgania gałek ocznych. Najczęściej występuje oczopląs poziomy, obrotowy lub pionowy. Oczopląs jest zwykle obustronny, rzadko jednostronny (np. w zaćmie wrodzonej). Oczopląs składa się z dwóch faz: jednej w danym kierunku i drugiej w powrotnym. Jeżeli te fazy są sobie równe pod względem prędkości, to powstaje oczopląs wahadłowy. Jeżeli ruch w jedną stronę jest szybszy, to powstaje oczopląs skaczący. Czasem spotyka się oczopląs ukryty, który ujawnia się po zasłonięciu jednego oka. Dokładnej oceny oczopląsu można dokonać za pomocą badań nystagmograficznych, poprzez ocenę  amplitudy i częstości ruchów drgających. 

badanie oczoplasu

Ryc.9 Wykres amplitudy i częstotliwości ruchów oczopląsowych.

 Czasami oczopląs może być objawem schorzeń  neurologicznych lub nieprawidłowości ocznych, zaburzających rozwój widzenia.  (Tab. 2)

 Tabela 2  Schorzenia okulistyczne łączące się z oczopląsem

1.      Bielactwo (albinizm)

2.      Bielmo rogówki

3.      Beztęczówkowość

4.      Zaćma wrodzona

5.      Jaskra wrodzona

6.      Wrodzone ubytki nerwu wzrokowego, siatkówki

7.      Obustronny zanik nerwu wzrokowego lub niedorozwój nerwu wzrokowego

8.      Siatkówczak

9.      Wrodzona toksoplazmoza

10.  Retinopatia wcześniaków

11.  Dyslazja (niedorozwój)  plamki siatkówki

12.  Wrodzone  rozwarstwienie siatkówki

13.  Ślepota wrodzona Lebera

14.  Wrodzona niepostępująca ślepota nocna

15.  Ślepota na barwy (achromatopsja)

Oczopląs może być fizjologiczny, wrodzony, nabyty lub sztucznie wywołany (przedsionkowy lub błędnikowy).

Celem leczenia oczopląsu jest zmniejszenie ruchów oczopląsowych oraz wyrównawczego ustawienia głowy. Leczenie jest zachowawcze oraz operacyjne. Rozpoczynamy od dokładnej korekcji wady wzroku, w dużych wadach wzroku najlepiej za pomocą soczewek kontaktowych. Stosujemy także szkła pryzmatyczne w celu zmniejszenia kompensacyjnego ustawienia głowy (Ryc.10) oraz ćwiczenia pleoptyczne i ortoptyczne. Czasami możemy zastosować leki neurologiczne (baclofen, carbamazepina, clonazepam). Leczenie operacyjne to: wstrzyknięcia toksyny botulinowej do mięśni ocznych oraz operacje na mięśniach gałkowych.

 

ryc.10.zez

Ryc.10.Zastosowane u pacjenta okulary ze szkłami pryzmatycznymi wyrównującymi kręcz szyi spowodowany ruchami oczopląsowymi

 

Centrum Okulistyki Dziecięcej

Prof.dr hab.n.med. Marek Prost
Dr n.med. Ewa Oleszczyńska-Prost
04-603 WARSZAWA-ANIN
ul. Hertza 9
tel./fax 22 815 20 09
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.l

 

                          REJESTRACJA: 

    poniedziałek - piątek w godz. 8,00 - 21,00.

 

Gabinety ćwiczeń zeza i niedowidzenia oraz rehabilitacji wzroku:

04-603 Warszawa
ul. Hertza 9

tel./fax 22 815 20 09

 
UMÓW WIZYTĘ

Na naszej stronie wykorzystujemy pliki cookies. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies.

Zrozumiałem